Trzustka: zintegrowany podręcznik podstawowej nauki, medycyny i chirurgii

Istnieje tradycyjne przekonanie, że lekarz może podążać jedną z dwóch odrębnych ścieżek kariery: specjalność medyczna lub specjalność chirurgiczna. Każdy, kto pracuje w medycynie trzustkowej, zdaje sobie jednak sprawę, że granice między tymi ścieżkami czasami się zacierają. Aby skutecznie diagnozować i leczyć choroby trzustki, gastroenterolodzy muszą rozpoznać, kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna, a chirurdzy żołądkowo-jelitowi powinni zrozumieć, w jaki sposób gastroenterolodzy podchodzą do tych chorób i nimi zarządzają. Co więcej, podstawą badań nad pankreatologią jest nauka podstawowa. Ta książka, wytrawna praca nad trzustką wydaną przez Hansa Begera i innych, jest zatem trafnie nazwana. Chociaż trzustka jest istotnym narządem, badanie chorób trzustki jest dziedziną niszową. Kiedy działa prawidłowo, trzustka jest cichym i nierozpoznanym narządem; gdy działa niepoprawnie, mogą wystąpić nadzwyczajne komplikacje, a nawet śmierć. Wartość podejścia multiperspektywnego, które jest stosowane w tym podręczniku, jest oczywista. Kompleksowe dane fizjologiczne, biochemiczne, genetyczne i epidemiologiczne są szczegółowo omówione. Ponadto, medyczne i chirurgiczne zarządzanie rzadkimi i powszechnymi procesami choroby trzustki jest przedstawiane kolejno i precyzyjnie przez uznanych naukowców. Klasyfikacja licznych patologii związanych z trzustką cierpiała z powodu różnic w postrzeganiu tych chorób w różnych regionach; najgłębsze różnice występują między narodami Wschodu i Zachodu. Dzięki redaktorom ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Japonii oraz autorom autorów z czterech kontynentów, niniejsza książka prezentuje najbardziej aktualną wiedzę międzynarodowych ekspertów, jednocześnie łagodząc tendencje typowe dla książki z redaktorami lub autorami z jednego naród lub jedna instytucja.
Najważniejsze tematy z dziedziny klinicznej i badawczej pankreatologii – od ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki, przez zewnątrzwydzielniczą i endokrynną neoplazję, po rolę przeszczepu trzustki – zostały omówione w książce. Tabele, schematy i ilustracje są obszerne; sekcja środkowa składa się z 32 stron kolorowych obrazów i ilustracji, które z pewnością przypadłoby chirurgowi lub patologowi. Rozdział 17, Ostre zapalenie trzustki u dzieci i rozdział 59, Rodzinny rak trzustki , to wyczerpujące recenzje, podczas gdy autorzy innych rozdziałów, takich jak rozdział 66, Rola pozytonowej tomografii emisyjnej w diagnostyce raka trzustki i nawrotu raka, I rozdział 102 Techniki minimalnie inwazyjnej i miejscowej ablacji surowiczych i śluzowatych zmian torbielowatych dotyczą mało znanych lub rzadziej badanych obszarów pankreatologii.
Autorzy Historii trzustki , doskonale udokumentowanego drugiego rozdziału książki, podkreślają fascynującą obsadę postaci, których odkrycia wzmocniły i pobudziły pole pankreatologii. Poznajemy Paula Langerhansa, obiecującego młodego studenta Rudolfa Virchowa w Berlinie i potomka wybitnej rodziny medycznej, który po raz pierwszy opisał struktury zwane Zellhäufchen – lub małe stosy komórek – w swojej studenckiej pracy doktorskiej z 1869 roku, a następnie zmarł przedwcześnie Przedstawiamy Ruggero Oddi, 23-letniego studenta medycyny na Uniwersytecie w Perugii, który jako pierwszy udokumentował zwieracza przewodu żółciowego, który ostatecznie nosił jego imię, ale jak wyjaśniają autorzy tego rozdziału: Niestety jego błyskotliwa kariera miała się skończyć w hańbie wśród narkomanii, wędrownych medykamentów i fantazyjnych nowotworów, a zakończył się jego upadkiem jako członek Francuskiej Legii Cudzoziemskiej. I spotykamy Allen Oldfather Whipple, prawdziwego ojca chirurgii trzustki, który wynalazł procedurę Whipple praktycznie przez przypadek podczas demonstracji amfiteatru dla wybitnych amerykańskich i zagranicznych chirurgów wizytujących pacjenta z chorobą nowotworową żołądka. Podczas operacji stwierdzono, że pacjent ma raka trzustki, a Whipple wykonał zaimprowizowaną rewizję chirurgiczną, która przekształciła się w nowoczesną procedurę Whipple a.
Ten podręcznik może z łatwością posłużyć jako najbardziej wszechstronny materiał pisemny na temat chorób trzustki dla naukowców laboratoryjnych, gastroenterologów, chirurgów żołądkowo-jelitowych oraz gastroenterologów i chirurgów, którzy pracują w terenie. Z pewnością znajdę się w zasięgu ręki na mojej półce z książkami.
Julia B. Greer, MD, MPH
University of Pittsburgh School of Medicine, Pittsburgh, PA 15213

[patrz też: polvertic opinie, cardiomin, szafran białogard ]

Powiązane tematy z artykułem: cardiomin polvertic opinie szafran białogard