Pionierzy kardiochirurgii

Pionierzy kardiochirurgii mają dwie zasadnicze części, które są komplementarnymi i spójnymi wizjami historii pionierów chirurgicznych. Pierwsza część to krótki opis rozwoju operacji kardiochirurgicznej, ponieważ ewoluował on z chirurgii ogólnej i klatki piersiowej w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Konto jest dokładne i dokładne, ale nie na poziomie międzynarodowym, ponieważ brakuje niektórych pionierów, w tym WP Demichow i Roberta Goetza. Druga część książki, wyjątkowa w swojej bezpośredniości, jest rekordem w narracyjnym formacie wywiadów wideo, które autor William Stoney przeprowadził z pionierami kardiochirurgii, którzy urodzili się w latach 1912-1943. Kilka ważnych chirurgów zmarło przed rozpoczęciem projektu, a inni nie można było przesłuchać z powodu ich malejącego stanu zdrowia. W takich przypadkach Stoney opisuje swoje spotkania ze swoimi uczniami . Na przykład Alfred Blalock jest przedstawiany w trakcie kilkunastu wywiadów z protegowanymi, którzy przeszli przez jego słynny piramidalny program stażowy.
Wywiady są czasem dość żywe; Najbardziej fascynujące są: Wiking Björk, Geoffrey Wooler, C. Walton Lillehei, Richard DeWall, Norman Shumway, Albert Starr, Denton Cooley i Thomas Fogarty. Najważniejsze elementy tej książki to opis pierwszego bladego dziecka Blalocka; Lillehei opowiadał o swoim pierwszym obiegu krzyżowym; Opowieść DeWall o historii bąbelkowego oksygenatora; i Starra i George a Magovern a na temat zaprojektowanych zaworów. Stoney wyraźnie pokazuje fascynujący wyścig pomiędzy różnymi grupami po Johnie Gibbonie i DeWallu, aby rozwinąć maszynę do płuca serca, wydarzenie, które wywołało rozwój kardiochirurgii na całym świecie.
Wierzę, że historie tych pionierów zachęcą i zmotywują młodych badaczy do poszukiwania nowych dróg. W prawie każdym rozdziale Stoney podkreśla wartość twórczą eksperymentalnego laboratorium podczas trudnych pierwszych lat pobytu, a także znaczenie otwartego umysłu podczas burzy mózgów z kolegami. Porady na temat prawdziwych przykładów tego, jak odnieść sukces, są wszędzie. Alain Carpentier jest źródłem porad dla młodych ludzi. Lekcje na temat etycznego myślenia są dostarczane przez René Favaloro i Glenna Morrowa. Niektóre z opowiadanych doświadczeń z II wojny światowej i wojny koreańskiej są imponujące. Istnieje również kilka ciekawych historii na temat błędów w sztuce lekarskiej.
Niektóre pomysły, które nigdy nie zostały w pełni rozwinięte, ale nadal można je zbadać, omówione są w książce. Te ukryte skarby zawierają mechaniczne zawory, które nie wymagają antykoagulacji, bez szwu zastawek i nowych endograftów. Każda sekcja pioniera jest skrupulatnie zestawiona z bibliografią.
Roberto R. Battellini, MD
Heart Center Leipzig, 04289 Lipsk, Niemcy
uni-leipzig.de
[przypisy: nasen tabletki, fotolab mielec, polpril ulotka ]

Powiązane tematy z artykułem: fotolab mielec nasen tabletki polpril ulotka