Nadmiar jodu z nieoczekiwanego źródła

Standardową praktyką jest wywoływanie zmniejszenia zapasów jodu w organizmie przed leczeniem radiojodem z powodu raka tarczycy. Tacy pacjenci powinni unikać diety bogatej w jod 1,2, a lekarze powinni zdawać sobie sprawę, że niektóre suplementy dostępne bez recepty zawierają jod.
55-letni mężczyzna miał dużą masę po prawej stronie szyi, którą zidentyfikowano w próbce z biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej jako brodawkowatego raka tarczycy. Miał całkowitą tarczycę z zmodyfikowanym rozcięciem prawej strony szyi. Badanie patologiczne ujawniło wieloogniskowy, brodawkowaty rak tarczycy, z których największy miał 1,8 cm średnicy, z inwazją torebkową i naczyniową, ale bez eks- presywnego wydłużenia. Przerzuty stwierdzono w 26 z 78 węzłów chłonnych.
Tabela 1. Tabela 1. Zawartość jodu w suplementach diety pacjenta. Zalecano ablację za pomocą radiojodu, ale pacjent przeszedł badanie tomograficzne (CT) z bogatym w jod środkiem kontrastowym 2 miesiące wcześniej. Aby ustalić, czy poziom jodu w moczu był podwyższony, uzyskano losowe stężenie jodu w moczu, a poziom ten był podniesiony do 394 .g na litr (zakres referencyjny, 42 do 350, Mayo Medical Laboratory, Rochester, Minnesota). Pacjent zgłosił, że spożył dużą ilość suplementów (Tabela 1), ale dokonał przeglądu etykiet i nie znalazł oczywistych źródeł jodu. W związku z tym uważa się, że podwyższony poziom jodu w moczu wynika z zastosowania środka kontrastowego stosowanego podczas CT. Pobrano 24-godzinny zbiór moczu, a zawartość jodu podniesiono do 363 .g (optymalny poziom, 94 do 360) według pomiaru spektrofotometrycznego w naszym laboratorium przy użyciu metody zmodyfikowanej przez Benotti i wsp. 3. Po 10 dniach stosowania furosemidu ( 20 mg na dobę) i dieta o niskiej zawartości jodu, 24-godzinne wydalanie z moczem pozostało podniesione do 370 .g. Następnie mierzono zawartość jodu w 22 suplementach, które pacjent przyjmował (Tabela 1).
Suplement selenowy był źródłem nadmiaru jodu (który znajduje się w wodorostach, nieaktywny składnik suplementu). Pacjent przestał przyjmować wszystkie suplementy przez 8 tygodni i utrzymywał regularną dietę, a jego 24-godzinne wydalanie z jodu moczowego powróciło do normalnego poziomu (192 .g). Nie wznowił przyjmowania suplementów i ponownie został wprowadzony na dietę o niskiej zawartości jodu przez 4 tygodnie, a 24-godzinne wydalanie jodu w moczu spadło do niskiego poziomu 36 .g.
Lekarze stosujący radiojod są świadomi, że nadmiar egzogennego jodu osłabia skuteczność leczenia 131 jodem. U naszego pacjenta nadmierne spożycie jodu pochodziło z nieoczekiwanego źródła – selenu wzbogaconego w kelp. Zawartość jodu w wodorostach jest bardzo zmienna i jest prawdopodobne, że poziomy jodu w różnych partiach selenu wzbogaconego w kelp są również wysoce zmienne4. Chociaż nie jest rutynowo oceniać stężenia jodu w moczu u pacjentów otrzymujących radiojod, podkreślamy potrzebę dla lekarzy, aby uważnie przyjrzeli się lekom i nawykom żywieniowym, aby zapobiec spożyciu ukrytych źródeł jodu.
Seth M. Arum, MD
UMass Memorial Medical Center, Worcester, MA 01655
Xuemei On, MD
Lewis E. Braverman, MD
Boston University Medical Center, Boston, MA 02118
chwytak. org
Wspierany przez fundusze z Endocrine-Thyroid Research Fund w Boston Medical Center.
4 Referencje1. Guljord L, wyd. Książka kucharska o niskiej zawartości jodu. 6 ed. New York: Stowarzyszenie osób chorych na raka tarczycy, 2007. (Dostęp do 5 stycznia 2009 r., Http://www.thyca.org/Cookbook.pdf.)

2. Pearce EN, Pino S, He X, Bazrafshan HR, Lee SL, Braverman LE. Źródła dietetycznego jodu: chleb, mleko krowie i mieszanka dla niemowląt na obszarze Bostonu. J Clin Endocrinol Metab 2004; 89: 3421-3424
Crossref Web of Science Medline
3. Benotti J, Benotti N, Pino S, Gardyna H. Oznaczanie całkowitego stężenia jodu w moczu, stolcu, diecie i tkance. Clin Chem 1965; 11: 932-936
Web of Science Medline
4. Herbaty J, Pino S, Critchley A, Braverman LE. Zmienność zawartości jodu w powszechnie dostępnych wodorostach jadalnych dostępnych w handlu. Thyroid 2004; 14: 836-841
Crossref Web of Science Medline
(3)
[przypisy: pufoteka, polvertic opinie, atoris zamienniki ]

Powiązane tematy z artykułem: atoris zamienniki polvertic opinie pufoteka